Subalansuota Mityba Optimaliai Sveikatai

0
Subalansuota Mityba Optimaliai Sveikatai

Mitybos vaidmuo palaikant gerą sveikatą:

Mityba atlieka lemiamą vaidmenį palaikant bendrą sveikatą ir gerą savijautą. Subalansuota mityba aprūpina organizmą būtinomis maistinėmis medžiagomis, kurios padeda augti, atsistatyti ir palaikyti kūno audinius bei optimaliai veikti imuninei sistemai. Be to, gerai subalansuota mityba gali padėti išvengti lėtinių ligų, tokių kaip nutukimas, širdies ligos ir 2 tipo diabetas.

Pagrindiniai makroelementai: angliavandeniai, baltymai ir riebalai:

Makroelementai – tai pagrindiniai mūsų mitybos komponentai, kurie suteikia energijos ir yra būtini tinkamam organizmo funkcionavimui.

 • Angliavandeniai: Tai pagrindinis organizmo energijos šaltinis. Jų yra tokiuose maisto produktuose kaip grūdai, vaisiai, daržovės, ankštiniai augalai ir pieno produktai. Angliavandeniai turėtų sudaryti 45-65 % kasdien suvartojamų kalorijų, daugiausia dėmesio skiriant sudėtiniams angliavandeniams, pavyzdžiui, neskaldytiems grūdams ir daug ląstelienos turinčioms daržovėms.
 • Baltymai: Baltymai yra būtini kūno audinių augimui, atstatymui ir palaikymui. Jie taip pat svarbūs hormonų gamybai ir imuninės sistemos veiklai. Geri baltymų šaltiniai yra liesa mėsa, paukštiena, žuvis, pieno produktai, ankštinės daržovės, riešutai ir sėklos. Siekite, kad 10-35 % dienos kalorijų sudarytų baltymai.
 • Riebalai: riebalai būtini hormonų gamybai, smegenų veiklai ir riebaluose tirpių vitaminų įsisavinimui. Jie taip pat suteikia energijos ir palaiko gyvybiškai svarbius organus. Daugiausia dėmesio skirkite sveikiems riebalams, pavyzdžiui, avokadams, riešutams, sėkloms ir alyvuogių aliejui. Maždaug 20-35 % dienos kalorijų turėtų sudaryti riebalai, ribojant sočiųjų ir transriebalų vartojimą.

Mikroelementų: vitaminų ir mineralų svarba:

Mikroelementai, įskaitant vitaminus ir mineralus, yra būtini tinkamam organizmo funkcionavimui, tačiau jų reikia mažesnio kiekio nei makroelementų. Jie atlieka svarbų vaidmenį tokiuose procesuose kaip ląstelių augimas, imuninės sistemos veikla ir energijos gamyba. Kad gautumėte pakankamai mikroelementų, vartokite įvairius vaisius, daržoves, neskaldytus grūdus ir liesus baltymus.

Patarimai, kaip sudaryti visavertį mitybos planą:

 • Daugiausia dėmesio skirkite visaverčiam maistui: Pirmenybę teikite neperdirbtiems arba minimaliai perdirbtiems maisto produktams, pavyzdžiui, vaisiams, daržovėms, neskaldytiems grūdams ir liesiems baltymams.
 • Pusę lėkštės užpildykite daržovėmis: Siekite suvalgyti įvairių spalvotų daržovių, kad gautumėte kuo daugiau maistinių medžiagų.
 • Įtraukite liesų baltymų šaltinių: Į mitybą įtraukite įvairių augalinės ir gyvulinės kilmės baltymų šaltinių.
 • Rinkitės neskaldytus grūdus: Rinkitės neskaldytus grūdus, o ne rafinuotus, nes juose yra daugiau skaidulų ir maistinių medžiagų.
 • Ribokite pridėtinį cukrų ir perdirbtus maisto produktus: Sumažinkite saldžių užkandžių, gazuotų gėrimų ir perdirbtų maisto produktų, kuriuose yra daug nesveikų riebalų ir priedų, vartojimą.
 • Sąmoningo valgymo ir porcijų kontrolės strategijos:

Valgykite lėtai: Tai gali pagerinti virškinimą ir padidinti sotumo jausmą.

 • Įsiklausykite į savo kūną: Valgykite, kai esate alkani, ir nustokite valgyti, kai esate sotūs. Išmokite atpažinti alkio ir sotumo signalus.
 • Naudokite mažesnes lėkštes: Mažesnės lėkštės gali padėti kontroliuoti porcijas ir išvengti persivalgymo.
 • Planuokite maistą iš anksto: Mitybos planavimas gali padėti užtikrinti subalansuotą mitybą ir sumažinti impulsyvų maisto pasirinkimą.
 • Praktikuokite porcijų kontrolę: Susipažinkite su rekomenduojamais porcijų dydžiais ir venkite valgyti tiesiai iš indelių ar didelių pakuočių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *